Produkujú dieselové generátory oxid uhoľnatý? Fakty o CO a základy bezpečnosti
Pohotovostná súprava s výkonom 400 kVA je umiestnená v murovanom servisnom dvore medzi kancelárskym blokom a nakladacou rampou. V piatok večer prívod energie klesne, súprava sa zapáli a beží šesť hodín. Zvonku nič nevyzerá zle. To, čo si nikto nevšimne, je rozdelený mech vo výfukovom potrubí pod akustickým krytom a strešná vzduchotechnická jednotka, ktorá nasáva čerstvý vzduch presne z rohu budovy, kde sa unáša dym. Dvaja zamestnanci, ktorí pracujú neskoro o poschodie nižšie, dostanú do hodiny bolesti hlavy a nevoľnosť a odchádzajú domov skôr, pričom obviňujú počasie.
Dieselové generátory produkujú oxid uhoľnatý. Táto časť nie je sporná a nikdy nebola. Otázkou, ktorá stojí za odpoveď, je, koľko produkujú, ktoré prevádzkové podmienky posúvajú číslo nahor a čo sa musí stať medzi výfukom a ľudskými pľúcami, aby sa zvládnuteľná emisia stala zdravotnou pohotovosťou. Pri vyšetrovaní v teréne sa takmer každý vážny incident vracia k tretej položke a nie k prvej.
Priama odpoveď: Áno a o výsledku rozhoduje koncentrácia
Každý dieselový generátor produkuje oxid uhoľnatý, pretože CO je nevyhnutným medziproduktom spaľovania uhľovodíkového paliva. Neexistuje žiadny spaľovací motor, žiadny typ paliva a žiadny balík dodatočnej úpravy, ktorý úplne odstraňuje plyn. Čo sa líši medzi dobre nainštalovanou a nebezpečnou súpravou, je koncentrácia v mieste, kde človek dýcha, a to je funkcia riedenia, nie konštrukcie motora.
Hrubé čísla pomáhajú ohraničiť problém. Neriedené výfukové plyny nafty zvyčajne nesú CO v množstve približne 0,05 % až 0,5 % objemu, čo je 500 až 5 000 dielov na milión. Limit pracovnej expozície pre osemhodinovú zmenu je 50 ppm. To znamená, že surová koncentrácia 1 000 ppm potrebuje asi 20 objemov čistého vzduchu, kým zmes klesne na limit; prúd 5 000 ppm potrebuje približne 100 zväzkov. Na otvorenom dvore s vánkom dôjde v priebehu niekoľkých metrov k stonásobnému zriedeniu. V uzavretej prevádzke, suteréne alebo v závetrí budovy, kde sa oblak stáča späť na seba, sa to nemusí vôbec stať.
To je dôvod, prečo ten istý model generátora môže byť na jednom mieste úplne bezpečný a na druhom smrteľný. Motor sa nezmenil. Vzduch okolo to urobil.
Prečo vznetový motor stále tvorí CO
Dieselové motory sú svojou povahou stroje spaľujúce chudobnú zmes. Vzduch je nasávaný bez priškrtenia, stlačený na pomer približne 14:1 až 18:1 a zahrievaný do bodu, kedy sa vstreknuté palivo pri kontakte zapáli. Vo väčšine prevádzkovej mapy je prítomné oveľa viac kyslíka, ako môže palivo spotrebovať, s hodnotami lambda od 1,3 pri plnom zaťažení až po 5 alebo 6 pri nízkej záťaži. V prostredí bohatom na kyslík pri vysokej teplote sa CO ľahko oxiduje na CO2, čo je hlavný dôvod, prečo sú výfukové plyny nafty pomerne chudobné na CO.
Háčik je v tom, že spaľovanie nie je rovnomerné. Palivo sa vstrekuje ako sprej a vo vnútri každého oblaku spreja sa nachádza jadro s krátkou životnosťou bohaté na palivo, kde je nedostatok kyslíka a miestna zmes nie je ani zďaleka chudobná. Toto jadro je miestom, kde sa rodí CO a sadze. Väčšina CO spáli v smere toku, keď sa mieša s okolitým vzduchom, ale časť unikne z cyklu, najmä keď je proces miešania narušený.
Štíhla prevádzka udržuje nízku hladinu CO v porovnaní so zážihovými motormi
Benzínový alebo plynový motor bežiaci na stechiometriu s obohatením výkonu môže stlačiť CO na 1 % – 3 % neupravených výfukových plynov a viac ako 5 %, keď je zapnutá sýtič alebo je zablokovaný vzduchový filter. Nafta málokedy prekročí pol percenta. Zverejnené údaje o emisiách a testovanie sústavy dôsledne umiestňujú naftu v tejto metrike rádovo pod benzín. Praktickým dôsledkom je, že diesel získava povesť toho, že je „ten bezpečný“, a táto povesť je čiastočne zaslúžená na konci výfuku a úplne zavádzajúca v bode expozície.
Podmienky, ktoré tlačia CO nahor
Výstup CO nie je pevnou vlastnosťou motora; pohybuje sa s prevádzkovým stavom. Podmienky, ktoré ho spoľahlivo zvyšujú, sú dobre zdokumentované v servisnej literatúre:
- Štartovanie za studena, keď sú steny valca studené, atomizácia je slabá a vynechávanie zapaľovania spôsobuje výbuch CO a nespálených uhľovodíkov počas prvých minút chodu.
- Veľmi nízka záťaž, pod zhruba 30 % menovitého výkonu, kde teploty spaľovania klesajú a motor beží do režimu mokrého stohovania.
- Obmedzený nasávaný vzduch z upchatého filtra, prepadnutej hadice alebo zablokovanej žalúzie vrchlíka, čo efektívne obohacuje zmes.
- Opotrebované alebo zanesené vstrekovače, ktoré dodávajú slabé striekanie a veľké kvapky, ktoré sa nedokážu úplne spáliť.
- Plniaci vzduch uniká z turbodúchadlových jednotiek, čo spôsobuje prepĺňanie paliva v porovnaní s dostupným kyslíkom.
- Nadmerný protitlak výfukových plynov z rozdrveného potrubia, zablokovaného tlmiča alebo poddimenzovaného komína.
Dodatočná úprava Znižuje CO, ale nenahrádza vetranie
Oxidačný katalyzátor umiestnený v prúde výfukových plynov môže znížiť CO o 70 % až 90 %, keď dosiahne prevádzkovú teplotu, a nerobí nič počas okna studeného štartu, keď sú koncentrácie najvyššie. Filtre pevných častíc a systémy selektívnej katalytickej redukcie sa zameriavajú na sadze a oxidy dusíka; nie sú to bezpečnostné zariadenia CO. Zaobchádzanie s dodatočnou úpravou ako s náhradou za správne vedenie výfukových plynov je bežným a nebezpečným predpokladom, pretože katalyzátor, ktorý zlyhal, bol odstránený alebo nikdy nedosiahol svetlo, zanecháva plnú surovú koncentráciu v potrubí.
Typické koncentrácie CO: Diesel v porovnaní s inými palivami
Kupujúci často žiadajú len jednu figúrku. Úprimnou odpoveďou je rozsah, pretože zaťaženie, ladenie a dodatočná úprava toto číslo značne posúvajú. V tabuľke nižšie sú uvedené orientačné koncentrácie neriedených výfukových plynov vo výfukovej rúre pre palivá, s ktorými sa najčastejšie stretávame v aplikáciách s pohotovostným režimom a primárnym výkonom.
| Druh paliva a spaľovania | Typický CO v neupravených výfukových plynoch | Praktické poznámky o rizikách |
|---|---|---|
| Diesel, kompresné zapaľovanie | 0,05 % – 0,5 % (500 – 5 000 ppm) | Najnižšie CO z kvapalných palív na jednotku energie; zákal alebo dym je slabým indikátorom úrovne CO |
| Zmesi bionafty, kompresné zapaľovanie | Vo všeobecnosti podobné dieselu, niekedy mierne nižšie CO | Vyššie oxidy dusíka; správanie pri studenom štarte môže byť horšie s vysokým pomerom zmesi |
| Benzín, iskrové zapaľovanie pri stechiometrii | 0,5 % – 3 % (5 000 – 30 000 ppm), vyššie pri obohatení | Studený štart a obohatenie sýtiča vytvárajú veľmi vysoké krátkodobé vrcholy |
| Zemný plyn alebo LPG, zážihové zapaľovanie | 0,1 % – 1 % (1 000 – 10 000 ppm) | Veľmi závislé od nastavenia paliva a vzduchu a regulácie lambda; nespálené palivo pridáva druhé nebezpečenstvo |
Z tabuľky vyplývajú dva závery. Po prvé, nafta je medzi piestovými motormi skutočne alternatívou s nižšími emisiami CO2, čo je jeden z dôvodov, prečo dominuje v dátových centrách a v priemyselnom pohotovostnom režime. Po druhé, „nižšie“ nie je „nízke“. Prúd 5 000 ppm predstavuje stonásobok pracovného limitu pred zriedením a uzavretý priestor ponúka veľmi malé riedenie.
Riedenie, odvzdušňovanie a geometria oblaku výfuku
Oxid uhoľnatý má hustotu približne 0,97 v porovnaní so vzduchom, vďaka čomu sa takmer neutrálne vznáša. Neklesá do pivníc ako propán a nestúpa nad strechu tak ako horúce spaliny z kotla. Cestuje s akoukoľvek vzdušnou hmotou, ktorá ho nesie. Tento jediný fyzikálny fakt vysvetľuje väčšinu zlyhaní na mieste pozorovaných v teréne: oblak ide tam, kam ho posiela vietor a tvar budovy, a koncový bod zvolený pre pohodlie a nie pre aerodynamiku nakoniec prinesie výfuk niekam, kam by nemal.
Hlavným vinníkom sú stavebné brázdy. Keď vietor zasiahne konštrukciu, vytvorí na záveternej strane nízkotlakovú recirkulačnú zónu a všetky výfukové plyny vypustené do tejto zóny sú ťahané späť smerom k budove, často priamo do strešných prívodov vzduchu, žalúzií alebo otvorených okien. Stoh, ktorý prevyšuje strechu o pol metra, môže byť celý vo vnútri recirkulačnej zóny, a preto je horší ako zbytočný.
Výška zásobníka a koncové body
Všeobecná inžinierska prax, ktorá sa odráža v inštalačných manuáloch výrobcov a mechanických kódexoch, poukazuje na niekoľko konzistentných pravidiel. Výfukové plyny vypúšťajte nad líniu strechy a nad recirkulačnú zónu, čo v praxi často znamená najmenej 3 m nad povrchom strechy a vyššie ako akákoľvek blízka konštrukcia alebo nasávanie. Dodržiavajte vodorovnú vzdialenosť od dverí, otvárateľných okien a prívodov čerstvého vzduchu, pričom 10 m je bežne používaný údaj, keď miestne predpisy mlčia. Udržujte rýchlosť vypúšťania dostatočne vysokú na to, aby oblak stúpal smerom nahor, zvyčajne v rozsahu 10–20 m/s na výstupe komína, namiesto toho, aby ste ho nechali kvapkať von nízkou rýchlosťou. Pred pridaním dĺžky alebo kolien vždy skontrolujte minimálnu toleranciu protitlaku výrobcu, aby smerovanie fungovalo.
Prúd vzduchu krytu a recirkulačná pasca
Akusticky uzavreté a kontajnerové súpravy predstavujú druhú vrstvu zložitosti. Kryt potrebuje dve samostatné vzduchové cesty: spaľovací vzduch pre motor a chladiaci vzduch pre chladič. Ak sú výstup výfukových plynov a prívod chladiaceho vzduchu blízko seba, horúce výfukové plyny sa dostanú späť do krytu, čím sa zvýši teplota nasávaného vzduchu a zníži sa hustota kyslíka. Motor potom prečerpáva palivo v porovnaní s dostupným kyslíkom a CO stúpa, zatiaľ čo výkon klesá. Dobrý dizajn vrchlíka udržuje dve cesty na protiľahlých plochách, používa oddelené prestupy a utesňuje prestup výfuku pomocou vysokoteplotnej topánky namiesto voľnej platne.
Kontajnerové obaly si zaslúžia osobitnú pozornosť, pretože sústreďujú každé nebezpečenstvo na malú plochu. Pri projektoch, kde autonómny balík chránený pred poveternostnými vplyvmi vyhovuje usporiadaniu lokality, je oveľa jednoduchšie správne špecifikovať účelový kryt s definovanými cestami vzduchu ako upravený prepravný kontajner.
Súpravy kontajnerových dieselových generátorov, typová séria kontajnerov Účelovo vytvorený kontajnerový výkon od 1000 do 4000 kVA s krytmi v súlade s CSC, akustickým dizajnom prúdenia vzduchu a možnosťami prepravy chránenými pred poveternostnými vplyvmi pre miesta, ktoré potrebujú definované cesty vzduchu. Zobraziť produkt → Recirkulačné pasce, ktoré sa objavujú na skutočných stránkach
Fotografie uvádzania do prevádzky opakovane ukazujú tú istú hŕstku problémov. Dočasná plachta omotaná okolo súpravy na ochranu pred poveternostnými vplyvmi počas stavby, ktorá zakrýva výstup výfuku. Po inštalácii generátora bola pridaná parapetná stena, ktorá teraz zachytáva vlečky na úrovni strechy. Stoh rozšírený o flexibilnú hadicu, ktorá sa prehýba a smeruje do strán. Dodávkové vozidlá zaparkované oproti výsypnej žalúzii. Hromadenie snehu znižuje efektívnu výšku stohu. Žiadna z týchto porúch nie je poruchami motora a všetky môžu zmeniť vyhovujúcu inštaláciu na expozičnú udalosť v rámci jednej testovacej prevádzky.
Zaťaženie, údržba a podmienky na mieste, ktoré menia emisie
Pohotovostné generátory trávia väčšinu svojho života pri nulovom zaťažení a väčšinu hodín prevádzky pri čiastočnom zaťažení, čo je presne to miesto, kde kvalita spaľovania klesá. Nižšie uvedené faktory sú faktory, ktoré najčastejšie posúvajú CO od základnej línie uvádzania do prevádzky.
| Faktor | Vplyv na výstup CO | Kontrola v teréne |
|---|---|---|
| Trvalé zaťaženie pod 30 % hodnotenia | Nižšia teplota spaľovania, neúplné spaľovanie, mokré ukladanie, stúpajúci CO a uhľovodíky | Načítať denník histórie; teplota výfukového otvoru; analýza oleja na riedenie paliva |
| Štart za studena | Krátka špička s vysokým obsahom CO počas prvých minút, biely dym | Prevádzka ohrievača nasávaného vzduchu alebo ohrievača vody plášťa; záznamy o čase štartu |
| Upchatý vzduchový filter alebo zablokovaná mriežka | Obohatenie a vyššie CO, často s čiernym dymom pri zaťažení | Indikátor obmedzenia; diferenčný tlak na filtri |
| Opotrebované alebo znečistené vstrekovače | Slabá atomizácia, vyšší obsah CO a častíc | Skúška spätného toku vstrekovača; analýza výfukových plynov v niekoľkých bodoch zaťaženia |
| Únik plniaceho vzduchu alebo posilňovacieho vzduchu | CO je v porovnaní s kyslíkom preplnené, stúpa spolu s dymom | Zvýšte tlak oproti špecifikácii pri menovitom zaťažení |
| Nadmerný protitlak výfukových plynov | Znížené vyplachovanie, vyššie CO a vyššia teplota výfukových plynov | Tlakomer na testovacom porte v porovnaní s limitom výrobcu motora |
| Nadmorská výška okolo 1000 m | Nižšia hustota kyslíka pôsobí ako obohatenie; CO stúpa s chybou zníženia | Nadmorská výška miesta v porovnaní s tabuľkou zníženia výkonu používanou pre menovitý výkon |
| Problémy s kvalitou paliva, vodou alebo vysokou viskozitou | Nepravidelné spaľovanie, vynechávanie, skoky CO | odber vzoriek paliva; kontrola filtra; odtoky odlučovača vody |
Load banking je najefektívnejším jednoduchým protiopatrením. Ročný chod v trvaní dvoch hodín pri zaťažení 80 % alebo viac spáli nahromadené usadeniny, obnoví kvalitu spaľovania a poskytne stabilný referenčný bod pre analýzu výfukových plynov. Zostavy, ktoré sa cvičia len pri voľnom zaťažení, majú tendenciu rok čo rok stúpať v CO bez toho, aby si to niekto všimol, pretože nič hlasno nezlyhá.
Čo skutočne znamenajú limity expozície na mieste
Čísla sa stanú užitočnými iba vtedy, keď sú spojené s rozhodnutím. V tabuľke nižšie sú uvedené limity, ktoré sa najčastejšie uvádzajú v špecifikáciách, bezpečnostných prípadoch a poistných prieskumoch.
| Odkaz | Limit | Obdobie priemerovania a poznámky |
|---|---|---|
| Limit vystavenia na pracovisku (US OSHA) | 50 ppm | Osemhodinový časovo vážený priemer pre všeobecný priemysel |
| Odporúčaný limit expozície (US NIOSH) | 35 ppm | Osemhodinový priemer so stropnou hodnotou 200 ppm |
| Hraničná hodnota (ACGIH) | 25 ppm | osemhodinový priemer; široko používaný v podnikových špecifikáciách |
| Svetová zdravotnícka organizácia, 24-hodinová smernica | 7 mg/m³ (približne 6 ppm) | Usmernenie o kvalite okolitého ovzdušia pre širokú populáciu |
| Svetová zdravotnícka organizácia, 1-hodinové usmernenie | 35 mg/m³ (približne 30 ppm) | Usmernenie pre krátkodobú expozíciu |
| Bezprostredne nebezpečné pre život alebo zdravie (NIOSH) | 1 200 ppm | Hodnota stropu pre plánovanie úniku a núdzovú reakciu |
Medzera medzi 50 ppm a 1 200 ppm vyzerá upokojujúco, kým neuvážite, ako rýchlo môže unikajúci výfuk zaplniť malú miestnosť. Miestnosť s rozlohou 20 m² s 2,5 m stropom pojme 50 m³ vzduchu. Mierna netesnosť prechádzajúca zlomkom výfukového prúdu do tohto priestoru môže vytlačiť koncentrácie do stoviek ppm v priebehu niekoľkých minút a miestnosť je nedýchateľná dlho predtým, ako si niekto všimne zápach, pretože tam nie je cítiť žiadny zápach.
Symptómy pri realistických koncentráciách
Oxid uhoľnatý sa viaže na hemoglobín s afinitou približne 200-krát vyššou ako kyslík a posúva krivku disociácie kyslíka, čo je dôvod, prečo sa symptómy objavujú pri koncentráciách hlboko pod tými, ktoré by znížili prísun kyslíka jednoduchým vytesnením. Rozpoznanie postupu je dôležité pre každého, kto pracuje v blízkosti generátora.
| Koncentrácia | Typický efekt |
|---|---|
| 35 – 100 ppm | Bolesť hlavy a únava po niekoľkých hodinách expozície |
| 100 – 200 ppm | Bolesť hlavy do jednej až dvoch hodín, závraty, znížený úsudok |
| 200 – 400 ppm | Bolesť hlavy, nevoľnosť a závrat do jednej až dvoch hodín; život ohrozujúce asi po troch hodinách |
| 400 – 800 ppm | Silná bolesť hlavy, zmätenosť, nevoľnosť do 45 minút; kolaps do dvoch hodín |
| 800 – 1 600 ppm | Zrútenie do 20 až 60 minút; riziko úmrtia do jednej až dvoch hodín |
| Nad 3 200 ppm | Smrť v priebehu niekoľkých minút |
Klinický obraz sa dá ľahko nesprávne prečítať. Bolesť hlavy, nevoľnosť a únava sa bežne pripisujú vírusu, dlhej zmene alebo zlej klimatizácii a spojenie s generátorom, ktorý sa spustil o dve hodiny skôr, sa nikdy nespája. V spoločných budovách je najsilnejším dostupným včasným signálom, že viacero obyvateľov hlási rovnaké príznaky v rovnakom časovom okne.
Vysoko rizikové aplikácie, ktoré sa oplatí dôkladne preskúmať
Niektoré služobné profily sústreďujú riziko. Majú spoločnú črtu: generátor je blízko ľudí a výfuk má prijateľnú cestu späť do obývaného priestoru.
Dátové centrá a telekomunikačné stránky sú klasickým prípadom. Skupiny štyroch až ôsmich veľkých súprav sedia na strešnom dvore alebo v prízemnom komplexe, často na tej istej streche ako vzduchom chladené chladiče a vzduchotechnické jednotky. Mesačné testovanie podľa požiadaviek NFPA 110 znamená, že závod beží, keď je budova plne obsadená. Keď sa šesť oblakov spojí v miernom bočnom vetre a unáša sa cez chladiacu lavicu, nasávanie, ktoré slúži bielemu priestoru, vtiahne zriedené výfukové plyny. Štúdie vetra pri uvedení do prevádzky a testovanie stopovacieho zariadenia po inštalácii existujú práve preto, že intuícia o správaní vlekov je nespoľahlivá.
Kategórie súpravy dieselových generátorov podľa motora, výkonu a štruktúry Prezrite si kategórie dieselových, plynových a lodných generátorov od 8 do 4 000 kVA, vrátane otvorených, tichých, prívesných a kontajnerových typov pre rôzne záložné a priemyselné napájanie. Zobraziť produkt → Väčšie zariadenia majú tiež tendenciu distribuovať energiu na väčšie vzdialenosti, čo tlačí elektrický dizajn smerom k vyšším generačným napätiam a vyhradeným usporiadaniam zvyšovania skôr ako NN káblové vedenia. To mení usporiadanie zariadenia a často aj fyzickú polohu koncovky výfuku.
Vysokonapäťové generátorové súpravy sú špecifikované presne pre tento druh distribučnej architektúry a dizajn výfuku sa musí posudzovať súčasne s jednoriadkovým diagramom, nie potom.
Námorné inštalácie predstavujú inú geometriu. Kotviace plavidlo prevádzkuje svoju pomocnú súpravu pre hotelové zaťaženie a výfukové plyny sa vypúšťajú na stranu trupu alebo pod plaveckú plošinu. Vietor nad nadstavbou vytvára na korme oblasť nízkeho tlaku a výfukové plyny môžu byť nasávané späť do kabíny cez otvorené otvory alebo nasávanie klimatizácie, čo je vzor dlho známy v literatúre o bezpečnosti plavby. Splavovanie popri inom plavidle koncentruje obidva oblaky do rovnakého priestoru medzi trupmi. Výfukové plyny generátora sa podieľajú na významnom podiele incidentov CO pri rekreačných plavbách.
Pri banských a tunelovacích prácach sa dieselové zariadenia umiestňujú do polouzavretých priestorov, kde je vetranie skôr inžinierske ako prirodzené. Plán vetrania musí brať do úvahy všetky výfukové plyny motora v záhlaví, nielen najväčšiu jednotku, a CO je jedným z niekoľkých sledovaných plynov. Súpravy namontované na návese používané na stavebné pohony vynášajú na povrch rovnaký problém: výfukový otvor končí niekoľko metrov od dverí kabíny alebo prívodu čerstvého vzduchu, pretože to bolo jediné dostupné rovné miesto.
Návrh a špecifikácia opatrení, ktoré znižujú riziko
O väčšine praktickej ochrany sa rozhoduje dlho pred objednaním motora. Nasledujúca sekvencia odzrkadľuje, ako sa problém zvyčajne rieši v projektoch, ktoré končia s obhájiteľnými inštaláciami.
- Najprv opravte výfukovú cestu. Rozhodnite sa, kde bude koncový bod, do čoho sa bude vypúšťať a čo je po vetre v prevládajúcich smeroch vetra počas celého roka, nielen v deň návštevy miesta.
- Veľkosť zásobníka upravte podľa rýchlosti a výšky, nie podľa pohodlia. Po spočítaní plného chodu, tlmiča a zákrut skontrolujte protitlak oproti limitu výrobcu motora.
- Oddeľte spaľovací vzduch od chladiaceho vzduchu a oba oddeľte od výstupu výfukových plynov. Overte si, či vrchlík nemôže prehltnúť svoj vlastný výtok.
- Uveďte detekciu plynu pomocou alarmu a tam, kde to aplikácia umožňuje, aj blokovanie vypnutia. Komerčné snímače podľa UL 2075 sú vhodné do prevádzkových priestorov; bytové alarmy podľa UL 2034 patria do obytných priestorov, nie do strojovne.
- Poskytnite diaľkové oznamovanie teploty výfukových plynov, protitlaku a stavu detektora, aby bola vznikajúca chyba viditeľná skôr, ako sa stane expozíciou.
- Štandardne zahrňte pripojenie k banke záťaže, aby bolo každoročné testovanie vysokej záťaže dostatočne jednoduché na to, aby sa skutočne uskutočnilo.
- Vyžadovať analýzu výfukových plynov pri uvedení do prevádzky pri 25 %, 50 %, 75 % a 100 % zaťažení, pričom výsledky sa zaznamenajú ako základ pre budúce porovnanie.
- Uveďte požiadavky O&M v odovzdávacej dokumentácii v jazyku, ktorý prevádzkový tím skutočne číta.
S týmito opatreniami často kolidujú akustické požiadavky, pretože najtichší prístrešok je ten, ktorý má najmenej otvorov. Dobre navrhnutý balík s tlmičom rieši konflikt skôr prekážkou než utesnením krytu a špecifikácia by mala uvádzať požadovaný prietok vzduchu a povolenú geometriu ukončenia výfuku, a nie iba hladinu akustického tlaku na jeden meter.
Súpravy tichého dieselového generátora, 8–4000 kVA Pre miesta citlivé na hluk tieto 8–4000kVA tlmiace súpravy používajú uzavreté prístrešky, materiály pohlcujúce zvuk a tlmiče na zníženie hluku pri zachovaní výkonu. Zobraziť produkt → Ak je rozloženie lokality nezvyčajné, štandardná katalógová jednotka nemusí vôbec vyhovovať a usporiadanie špecifické pre projekt je poctivejšou cestou. Vlastná konštrukcia krytu, smerovania výfuku a ovládacieho rozhrania je často rozdielom medzi vyhovujúcou inštaláciou a kompromisom, ktorý si po uvedení do prevádzky vyžaduje opravné práce.
Vlastný dizajn súpravy generátora je vhodná trasa, keď konfigurácia katalógu nemôže splniť obmedzenia výšky stohu, pôdorysu alebo cesty vzduchu.
Rutiny údržby a testovania, ktoré udržujú CO pod kontrolou
Akonáhle je inštalácia správna, jej udržanie je väčšinou vecou inšpekčnej disciplíny. Výfukové systémy zlyhávajú v kĺboch, vlnovcoch a tesneniach a zlyhávajú dostatočne pomaly, že prvým viditeľným znakom je často pruh sadzí.
Mesačne
- Prejdite celú cestu výfuku a hľadajte škvrny od sadzí, uvoľnené svorky, prasknuté pružné časti a skorodované príruby.
- Uistite sa, že koncový bod je bez plachiet, skladovaného materiálu, vozidiel, snehu alebo novej konštrukcie.
- Spustite súpravu pri zaťažení, ideálne na 30 % alebo viac, a sledujte farbu výfuku a stabilitu na komíne.
- Otestujte detektory CO pomocou kalibračného plynu a zaznamenajte výsledok.
Ročne
- Analyzujte zloženie výfukových plynov vo viacerých bodoch zaťaženia a porovnajte ich so základnou líniou uvedenia do prevádzky. Rastúci trend CO pri rovnakom zaťažení je skorým indikátorom problémov so vstrekovačom, vzduchovým filtrom alebo turbom.
- Zmerajte protitlak výfukových plynov na testovacom otvore a porovnajte ho s maximom výrobcu motora.
- Zavážte valec aspoň na dve hodiny pri 80 % zaťažení alebo vyššom, aby ste uvoľnili mokré stohovanie.
- Opravte vstrekovače, skontrolujte vôľu ventilov a skontrolujte integritu plniaceho vzduchu na jednotkách s turbodúchadlom.
- Vymeňte alebo prekalibrujte snímače CO podľa životnosti snímačov udávanej výrobcom, zvyčajne dva až päť rokov.
Na záznamoch záleží viac, ako väčšina operátorov očakáva. Bez základnej čiary vám údaj 400 ppm v zásobníku nič nehovorí; s trojročnou históriou v rovnakom bode zaťaženia vám to isté čítanie povie, že sa niečo zmenilo a kde hľadať.
Núdzová reakcia, keď zaznie alarm
Sekvencia odpovedí je krátka a mala by sa skôr nacvičovať ako improvizovať. Ak sa aktivuje detektor CO, považujte to za skutočnú udalosť, kým sa nepreukáže opak. Presuňte ľudí z postihnutej oblasti na čerstvý vzduch, cestou otvorte dvere a okná zvonku, ak je to možné bezodkladne. Nezapínajte ani nevypínajte elektrické zariadenia v priestore, pretože iskra v atmosfére nesúcej nespálené palivo je druhým nebezpečenstvom. Zavolajte záchrannú službu, povedzte všetkým, ktorí boli v budove, a povedzte zasahujúcim, že beží generátor a kde končí jeho výfuk.
Každý, kto má bolesti hlavy, závraty, zmätenosť, nevoľnosť alebo ospalosť, by mal byť posúdený zdravotníckym personálom, aj keď sa po prechode na čerstvý vzduch cíti lepšie. Oxid uhoľnatý má polčas rozpadu približne štyri až päť hodín na vzduchu v miestnosti, približne hodinu na kyslíku s vysokým prietokom a podstatne kratší pri hyperbarickej liečbe, takže príznaky sa môžu opakovať, keď sa expozícia obnoví alebo keď sa pacient namáha. Nevstupujte znova do priestoru, kým nenájdete zdroj, neskontrolujete výfukovú cestu a nezmeriate atmosféru pomocou kalibrovaného prístroja.
Resetovanie detektora bez nájdenia príčiny je najčastejšou chybou v dôsledku incidentu. Alarm urobil svoju prácu; chyba je stále v potrubí.
Dieselové generátory produkujú oxid uhoľnatý v koncentráciách, ktoré sú skromné v porovnaní s benzínovými motormi a sú úplne schopné zabiť niekoho v uzavretom priestore. Obe polovice tejto vety sú súčasne pravdivé a väčšina zmätku na trhu pochádza z citovania iba jednej z nich.
Pre každého, kto špecifikuje, inštaluje alebo prevádzkuje toto zariadenie, postupnosť, ktorá funguje, je konzistentná: akceptujte, že je prítomný CO, kvantifikujte ho na výfukovej trubici a potom navrhnite trasu z komína na otvorené nebo tak, aby zvyšok urobil riedenie. Súprava 20 kVA s komínom, ktorý sa vybíja do okna, je nebezpečnejšia ako súprava 2 000 kVA so správne navrhnutým ukončením. Motor nastavuje mieru emisií; inštalácia nastaví expozíciu.









